Dress code – politika a spoločenské udalosti na vysokej úrovni

Zovňajšok je dôležitý – môže podporiť, ale aj prekaziť naše poslanie, autoritu, zmeniť atmosféru, náladu, vytvára a ovplyvňuje postoje a pod. Ľudia nás môžu odmietnuť len na základe vizáže. Odevom (ako aj správaním) prejavujeme úctu, postoj voči tým, s ktorými sa plánujeme stretnúť. To platí aj o politikoch. Vhodnosť výberu odevu s ohľadom na danú príležitosť alebo do daného prostredia je mimoriadne dôležitá aj pre politikov. Odevom reprezentujú, presadzujú sa, komunikujú a vytvárajú interakciu so spoločnosťou, svojimi voličmi/oponentmi.

Nevhodnou snahou o „nezávislosť” však môže politik v  prostredí na  „najvyššej spoločenskej úrovni” iných uraziť, komunikovať svoju nedbalosť a pôsobiť nedôveryhodne, spochybniť tak aj posolstvo, ktoré chce podať. Dress code je vo vysokých spoločenských kruhoch dobre známy a ignoranciou, resp. neznalosťou môže politik poškodiť sebe aj misii, ktorú v danom prostredí má. Zanedbaný zovňajšok môže hovoriť aj o nedbalosti v pracovných, spoločenských a politických záležitostiach.

Ani vlastné pohodlie nesmie byť nadradené spoločenským pravidlám.

Dress code v politike – základné zásady

PÁNI

Obleky – tmavé, tmavomodré, v lete trocha svetlejšie odtiene

Zapínanie saka – pri sedení sako rozopíname, pri vstávaní zapneme, spodný gombík zostáva rozopnutý.

Košele – košeľa s dlhými rukávmi, viazanka. Spoločenská košeľa s krátkymi rukávmi je neprípustná.

Košele s gombíkmi na golieroch nie sú spoločenské, ale voľnočasové. Nenosia sa s oblekom ani s viazankou. Rovnako to platí aj o vzorovaných (károvaných, prúžkovaných…) košeliach. Nie sú vhodné na najvyššie spoločenské udalosti.

Farby košieľ: biela, modrá, sivá

Viazanka – na spoločenské udalosti na najvyššej úrovni je nevyhnutnosťou. Dôležitá je farba a textúra. Farby vyvolávajú emócie, odovzdávajú istý odkaz.

Nevhodné: rozopnutý posledný gombík – vytŕčajúce ochlpenie do najvyššieho spoločenského prostredia nepatrí.

Kvalitné kožené topánky (k obleku sa nenosia tenisky ani športová obuv). Topánky by nemali byť svetlejšie ako ostatné časti odevu. Opasok farebne zladený k topánkam, bez výraznej spony/pracky.

Ponožky dostatočne vysoké, aby pri sedení nebolo vidno odhalené nohy. Nevhodné sú momentálne veľmi obľúbené farebné, vzorované ani pestrofarebné ponožky.

Tielko – sú na to rôzne názory. Bolo zásadou, že tielko vždy musí byť súčasťou odevu. Dnes sa presadzuje to, že tielko nemá byť vidno. Najhorší variant: keď je jasné, že tielko muž nemá (presvitajúce bradavky). Riešenie: tielko v telovej farbe.

 

Nevhodné odevy na spoločenské podujatia:

 • spoločenské nohavice + košeľa + športová bunda
 • oblek + tričko, resp. pulóver
 • džínsy + košeľa s viazankou
 • kapsáče, maskáče…
 • „trojgombíkové“ obleky, príp. kárované obleky na formálnych podujatiach

Na oficiálnych politických podujatiach (verejné, oficiálne vystúpenia, rokovania v parlamente alebo s inými subjektmi, stretnutia s inými politikmi, tlačové konferencie…) sú vylúčené džínsy, svetre, tričká alebo dokonca krátke nohavice či sandále. (Sťažovať sa na teplo je v tomto prípade tak trocha fňukaním.)

Neformálny odev

Neformálnejšie oblečenie je vhodné zvoliť len na neformálne podujatia. Treba taktiež zvážiť odev pri stretnutiach s voličmi, či a kedy je neformálnosť vhodná.

Ak napríklad poslanec/poslankyňa ide na výjazd do regiónu medzi svojich voličov, môže zvoliť aj menej formálne oblečenie.  Je tiež úplne v poriadku sa na dress code na podujatí vopred informovať u organizátorov. Aby sa napríklad nestalo, že poslanec bude na danom stretnutí jediný v obleku.

Vlasy – nie mastné, strihané aspoň raz mesačne (podľa rýchlosti rastu)

Holenie – denná úprava brady, aj keď je brada „pestovaná“, nech vidno jej dennú úpravu. Ochlpenie z nosa nemá prerastať do brady. Takisto nezabudnúť na ochlpenie vyrastajúce z uší.

Nechty – tak ako strihala kedysi mamička ? – krátke a pravidelne upravené

Vône – zladené (aby napr. nebol rozpor medzi antiperspirantom a parfumom), vôňu nemá byť cítiť naďaleko v štýle reklám.

 

DÁMY

V oficiálnom spoločenskom styku by žena nemala byť oblečená výstredne ani vyzývavo.

Oficiálne oblečenie:

 • šaty alebo kostým bez odhalených častí tela
 • nie krátke sukne, max. 2 cm nad kolená
 • spodnú bielizeň nemá byť vidno v žiadnom prípade
 • bez výrazných a nevhodných výstrihov
 • pančuchy (holé nohy sú pri všetkých formálnych podujatiach neprípustné, počas neformálnych podujatí možno byť v lete aj bez pančúch), lodičky s uzavretou špicou, farebne zladené s celkovým odevom (lodičky telovej farby sú vhodné ku všetkým farbám šiat)
 • líčenie a celková vizáž – primerané, nie dymové, extravagantné ani večerné
 • o džínsoch a športových odevoch platí to isté čo pri pánoch
 • výber vhodnej kvality, neodporúčajú sa priesvitné materiály
 • vhodne zladené doplnky
 • úprava vlasov (nie mastné)
 • manikúra – nie extravagantná, skôr elegantný štýl
 • celková vizáž nemá upriamovať na vizáž samotnú, na jednotlivé časti tela, ale na osobu, jej poslanie a posolstvo, ktoré podáva
 • rozhodujúce je správne farebné zladenie, výber strihov, ktoré nedeformujú postavu a dobre sadnú, výber vhodných materiálov

Spoločné zásady:

Dbať na veľkosť, strih a farebný odtieň – správna farba a veľkosť sú pre výsledný dojem rozhodujúce. Ich nesprávna voľba môže spôsobiť, že budeme vyzerať mdlo, ubiedene alebo až choro. Nie je sivá ako sivá, nie je modrá ako modrá… A nie každá z nich sa hodí danému človeku k pleti.

Čisté a vyžehlené oblečenie. Dbať na spôsob prepravy pri cestovaní. Saká neskladať do tašiek a pod.

Dress code na pietne akty

Počas pietnych aktov kladenia vencov:

Páni: tmavý oblek bez vzorov, viazanka vhodne zladená k obleku, žiarivé farby sa neodporúčajú.

Dámy: nemusia byť v čiernom, vyžadujú sa však tmavšie, tlmené farby bez vzorov, a to aj v lete. Topánky s uzavretou špicou, pančuchy.

Počas aktu kladenia vencov je neprípustné mať v ruke kabelku, slnečné okuliare na očiach alebo na hlave ani klobúk.

Pri zahraničných pracovných cestách treba brať do úvahy krajinu, do ktorej sa cestuje.

Krajiny ako napr. Taliansko, Španielsko, Škandinávia sú známe menej formálnymi pravidlami obliekania. Treba mať pripravené viaceré varianty. Východná Európa, napr. Rusko si potrpí na veľmi formálny, striktný štýl obliekania aj na menej formálnych podujatiach.

 

Autori: ART-STYLE STUDIO Zuzana Bratková, Mgr. Branislav Bratko

Konzultované s: Oddelenie protokolu Národnej rady SR